Web sitenizin olmasının sosyal medya hesaplarınıza katkısı nedir?

Bir web siteniz var mı? Pekiyi sitenizin sosyal medya hesaplarına etkisi olup olmadığını biliyor musunuz? Web sitenizin olmasının sosyal medya hesaplarınıza katkısı hakkında merak ettiklerinizi, Collified kurucu ve yöneticisi; Ömer YOLUK cevaplıyor.

Web siteleri, her amaca hizmet edebilecek birer kurumsal kimlik aracıdır. Siteleri, kartvizit gibi kullanabilir, bilgi kaynağı olarak sunabilir veya üzerinden satış yapabilirsiniz. Her şekilde web siteniz, sizin kimliğiniz ve dijital varlığınızın kaynağı durumundadır.

 Yani bir web sitenizin bulunması genel olarak tüm platformlarda sizi izleyen takipçilerin size güven duymasını sağlar. Her ne kadar web sitelerini açmak çok büyük aktiviteler gerektirmiyor ve hemen herkes açabiliyor olsa da bu sitelerin açık kalmasını sağlamak ve özellikle sizin isminiz veya markanızla yapılan aramalarda ön sıralarda çıkmasını sağlamak pek de kolay değildir. Zaten bu nedenle Google; uzun geçmişi olan web sitelerine diğerlerinden daha fazla önem verir. 

Yani nasıl ki Twitter’a üye olma tarihiniz, kullanıcılar üzerinde bir etken ise web sitenizin olması ve uzun süredir çalışıyor olması da bu şekilde bir etken sayılacaktır. Ayrıca web siteleri kendine ait trafiği olan mecralar olduğundan, buraya koyacağınız linklerle sosyal medya hesaplarınıza trafikte çekebilirsiniz.

Ticari olmayan sosyal medya hesaplarında, bu gereksinimin var olmadığı düşünülür. Özellikle sosyal medya platformlarının kendi arama algoritmalarını da buna önem vermediği gibi yaygın ve yanlış bir algı söz konusudur.

Neredeyse tüm sosyal medya platformlarının iletişim kısmında web sitesi alanı bulunur. Platformlar bunu önemsemiyor olsalar, bu alanı bizlere sunmazlardı. Bildiğiniz gibi web sitesi bağlantı alanı, ticari veya bireysel fark etmeksizin tüm hesaplarda bulunur.

Sosyal medya hesaplarına gelen bağlantılar önemlidir

Backlink stratejisinin sadece Google’da işe yaradığı zannedilir. Aslında günümüzde bu da geçerli değildir. Zira Google artık siteye gelen bağlantıları dikkate almaz. Ancak sosyal medya hesaplarında, özellikle sizin sosyal medya hesaplarınızla ilişkilendirilmiş sitelerden gelen bağlantılar dikkate alınır. Bununla birlikte sitenizin ilgili sayfalarının farklı hesaplarda paylaşılıyor olması, hem sitemize hem de hesabınıza dönüşümlü olarak fayda sağlar.

Burada arama motoru optimizasyonu faydasından ziyade toplam pazarlama faydasına odaklanmak gerekir. Web sitenizin bir hesapta paylaşılmış olması, o hesabı takip eden herkesin o sayfaya isabet edebilecek olması anlamına gelir. Buradan baktığımızda tek bir paylaşımın, 10 binlerce kişiye ulaşabileceğini görürüz. Sitenize gelen kullanıcı sitenizde yer alan sosyal medya linklerine tıkladığımda, burada takipçiniz olabilecektir. Bu da normal koşullarda sağlayamayacağınız bir dönüşüm etkisi anlamına gelir.

Web siteleri esnek ve tamamen sizin kontrolünüzdedir

bir web siteniz olduğunda, bütçeniz ölçeğinde onu istediğiniz gibi tasarlayabilirsiniz. Bu siteleri arama motoru uyumlu yaparak, doğrudan kullanıcı çekip buradan sosyal medya hesaplarınıza bağlantı verebilirsiniz. Bir web siteniz olmaması halinde elbette sosyal medya hesaplarınız genişleyebilir. Ancak bu durumda genişleme potansiyelini sosyal medya etkinliklerinizle sınırlı olacaktır. Oysa buna ek olarak web trafiğini sosyal medya trafiğini dönüştürür iseniz misli ile fayda elde edebileceksiniz. Ayrıca web’den gelen trafik sosyal medya trafiğinizi değiştireceğinden buradaki algoritma üzerinde de etki etmiş olacaksınız.

Özellikle ticari hesaplarda bir web sitesine sahip olmamak rasyonel bir fikir değildir. Örneğin Instagram’dan satış yapan bazı kullanıcılar web sitesine ihtiyaçları olmadığını düşünür. Oysa bu durum özellikle güven bakımından sıkıntılıdır. Kullanıcı satın alım yaptığı kaynağın kim olduğunu bilmek ve ona güvenmek ister. Bunun için en etkili yöntem de bir web sitesine sahip olmaktır.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x